Co to jest Bitcoin? Wprowadzenie dla laika

17 lutego 2021
Category: Zadawane Pytania

Wprowadzenie

Do tej pory wszyscy, a być może ich babcia, słyszeli terminyBitcoiniKryptowaluta.W ciągu ostatnich kilku lat wyrażenia te stopniowo przenikały do ​​świadomości społecznej, a jednak dla wielu, pomimo ich rosnącej popularności, nadal pozostają raczej niewyraźną nieznaną.

Jeśli chcesz się od razu dowiedzieć, czym dokładnie jest Bitcoin i jakie korzyści możesz odnieść na inwestowaniu w niego, czytaj dalej. To wprowadzenie nie ugrzęźnie zbytnio w szczegółach technicznych podstawowej technologii, ale pozostawi ci informacje na temat śrub i nakrętek Bitcoin oraz tego, jak możesz dokonać pierwszego nabycia cyfrowej waluty.

Jeśli chcesz tylko zobaczyć, o co tyle zamieszania, to czytając poniższe często zadawane pytania, możesz być pewien, że dzięki temu samemu będziesz znacznie lepiej poinformowany niż przeciętny Joe na ulicy o tym, co może zaoferować Bitcoin.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to waluta cyfrowa. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, takich jak dolar, euro lub jen, bitcoiny mogą być używane do kupowania towarów i usług lub mogą być wymieniane na inne waluty / gotówkę. Pomimo rozpowszechnienia poniższej grafiki online, nie ma fizycznej „monety, o której można by mówić. Waluta znajduje się całkowicie w sferze cyfrowej.

Kto stworzył Bitcoin?

Pseudonimowy programista lub grupa programistów, nazywająca się Satoshi Nakamoto zaproponowała Bitcoin w 2008 roku. Do dziś nikt nie wie, kim naprawdę jest Satoshi Nakamoto, co jest dodatkiem do mistyki. Zaproponował elektroniczny system płatności oparty na dowodzie matematycznym. Pomysł polegał na stworzeniu środka wymiany, niezależnego od jakiegokolwiek organu centralnego, który mógłby być przekazywany elektronicznie w bezpieczny, weryfikowalny i niezmienny sposób (więcej na ten temat poniżej).

Biała księga Nakamoto z 2008 roku, zatytułowana Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peerposłużyła jako plan rozwiązania „problemu podwójnych wydatków i zapewniła obejście, które umożliwiło rozwój walut cyfrowych. Oryginalny artykuł jest krótki i interesujący dla osób zainteresowanych podstawowymi zasadami technologii „Blockchain.

Właściwości transakcyjne Bitcoina

Bitcoin może być używany do płacenia za rzeczy drogą elektroniczną, jeśli obie strony umowy wyrażą taką wolę. To samo można powiedzieć o tradycyjnych walutach. Dlatego naturalnym pytaniem jest, w jaki sposób transakcje Bitcoin różnią się:

Zdecentralizowane

Żadna instytucja nie reguluje Bitcoinów. Zamiast tego jest obsługiwany przez programistów-ochotników i jest obsługiwany przez otwartą sieć komputerów na całym świecie, zwanychwęzłami.To nie przypadek, że Bitcoin pojawił się jako alternatywa dla konwencjonalnych systemów monetarnych w następstwie krachu finansowego z 2008 roku. Zdecentralizowany charakter platformy oznacza, że ​​transakcje są obsługiwane przez sieć użytkowników i nie są zarządzane przez żaden pojedynczy podmiot.

Po zakończeniu transakcji Bitcoin nie można jej cofnąć. Ze względu na zdecentralizowany charakter waluty nie istnieje centralny organ, który mógłby orzekać w przypadku chęci cofnięcia transakcji po jej zakończeniu. Przyczyną, dla której transakcji nie można cofnąć, jest właściwość technologii Blockchain stojącej za walutą.

Napisany pod pseudonimem

Użytkownicy Bitcoin nie muszą formalnie identyfikować się podczas wysyłania lub odbierania bitcoinów. Transfer bitcoinów od jednego użytkownika do drugiego jest możliwy dzięki wykorzystaniuadresu portfela(ciąg 34 symboli, znany również jako „klucz publiczny).W praktyce każdego użytkownika identyfikuje adres swojego portfela.

Przezroczysty

Ponieważ sieć jest utrzymywana przez jej użytkowników, każda transakcja jest przedmiotem publicznego zapisu i jest widoczna dla wszystkich użytkowników. Jednak tożsamości użytkowników biorących udział w transakcji są pseudonimami, o których mowa powyżej. Dlatego na ogół nie jest możliwe ustalenie tożsamości osób odpowiedzialnych za transakcję (chociaż niektóre firmy i organy ścigania starają się powiązać rzeczywistą tożsamość z transakcjami).

Podzielność

W walutach takich jak euro i dolar najmniejszą jednostką kapitału jest cent, czyli 0,01 jednostki. W Bitcoinie najmniejsza jednostka rozciąga się do 8 miejsc po przecinku, 0,00000001 i nazywa się satoshi. Doskonała podzielność Bitcoinów otwiera drzwi do umożliwienia dokonywania mikro-transakcji, które są poza możliwościami tradycyjnych walut.

Ograniczona dostawa

Waluty konwencjonalne mają nieograniczoną podaż – instytucje są uprawnione do emitowania takiej liczby, jaką uznają za stosowne, w celu manipulowania wartością waluty w stosunku do innych. My, posiadacze waluty, jesteśmy całkowicie zdani na łaskę tego procesu i jego konsekwencji.

W przypadku Bitcoin istnieje górny limit liczby bitcoinów wprowadzanych do obiegu. Ten górny limit wynosi 21 milionów monet. Obecnie w obiegu znajduje się 16,7 miliona monet, a limit oczekiwany jest w 2140 roku.

Teoretycznie, jeśli popyt na Bitcoin rośnie, ale podaż ma określony limit, wówczas wartość monet wzrośnie, czyniąc Bitcoin atrakcyjnym aktywem. Oczywiście popyt może również spaść lub stracić na wartości, co jest również możliwe.

Jak działa Bitcoin?

Waluty cyfrowe miały problemy z rozkwitem przed 2008 r., Kiedy napotkały problem znany jako „problem podwójnych wydatków. Obiekty cyfrowe można łatwo skopiować. Gdybyś chciał kupić 1 Bitcoin od sprzedawcy, jaką miałbyś gwarancję, że sprzedawca nie sprzedał już oryginalnej monety, a teraz przedstawia ci bezwartościową kopię?

Aby obejść ten problem, wprowadzono przejrzystą strukturę peer-to-peer. Bitcoin nie ma centralnego administratora, a zamiast tego sieć jest obsługiwana i weryfikowana przez użytkowników. W efekcie każdy użytkownik ma dostęp dorejestruwszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce w sieci. Ta księga nazywa sięblockchain. Uniemożliwia to oszukańcze transakcje, ponieważ każdy użytkownik ma ten sam zestaw rekordów wszystkich uzgodnionych transakcji.

Nowe transakcje między użytkownikami są następnie weryfikowane przez innych użytkowników sieci, a po zweryfikowaniu są następnie dodawane do łańcucha bloków i są widoczne w zaktualizowanej księdze wszystkich.

Dla ciekawskich polecam obejrzenie tego krótkiego filmu na Youtube, który szczegółowo opisuje, jak w praktyce odbywa się podstawowa transakcja Bitcoin: Jak Bitcoin działa w 5 minut.

Co to jest wydobywanie bitcoinów?

Nowe transakcje Bitcoin są grupowane w „bloki transakcji do weryfikacji. Ten proces weryfikacji jest w efekcie skomplikowanym problemem matematycznym, który należy rozwiązać. Pierwsza osoba w sieci, która rozwiąże problem, otrzyma za to nagrodę w Bitcoinie. Ludzie, którzy próbują zweryfikować te bloki transakcji, nazywani są BitcoinMiners. Do rozwiązywania problemów matematycznych używają niesamowicie szybkich superkomputerów.

Obecna nagroda za każdy nowy blok zweryfikowanych transakcji to 12,5 Bitcoina. Po zweryfikowaniu bloku przez górnika jest on dodawany dołańcucha blokówi jest teraz widoczny w rejestrach wszystkich użytkowników w sieci.

Za ile mogę kupić bitcoiny?

Obecna cena 1 Bitcoina, od kwietnia 2019 r., Wynosi około 4866 EUR. Cena Bitcoina i ogólnie walut cyfrowych jest bardziej zmienna niż waluty tradycyjne, a jego wartość zmieniała się dramatycznie od czasu wprowadzenia go na świat w 2008 roku.

To raczej dużo do zainwestowania? Nie bój się, najmniejszą jednostką waluty Bitcoin jest satoshi, 0,00000001 Bitcoina. Przy pierwszej inwestycji można kupić ułamki pełnego Bitcoina ze względu na podzielność waluty.

Jak zdobyć bitcoiny?

W prawie każdym kraju dostępnych jest wiele opcji zakupu Bitcoinów. Obejmują one bankomaty Bitcoin, giełdy kryptowalut lub handlowcy. Dla wielu osób pierwszy krok, jakim jest dokonanie pierwszego zakupu waluty cyfrowej, może być zniechęcający. Ale podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, percepcja nie zawsze jest wszystkim, a proces jest raczej prosty.

Bitcoiny można kupić w następujących miejscach:

Bankomaty Bitcoin

Bankomat Bitcoin umożliwia wymianę gotówki na Bitcoiny. Ta metoda jest prawdopodobnie najbardziej anonimowym sposobem zakupu Bitcoinów. W Republice Irlandii są bankomaty Bitcoin zlokalizowane zarówno w Dublinie, jak iw Cork. Te bankomaty są obsługiwane przez Boinnex, a jasne instrukcje dotyczące ich obsługi można znaleźć na stronie internetowej.

Giełdy kryptowalut

Na giełdzie tradycyjne waluty służą do kupna i sprzedaży walut cyfrowych online. Wiele z tych wymian wymaga wstępnego etapu „Poznaj swojego klienta podczas rejestracji. Przegląd miejsc do kupienia online znajdziesz tutaj.

Handlowcy

W Internecie można również znaleźć inne niezależne punkty sprzedaży lub osoby, które chcą wymienić Bitcoin na gotówkę lub inne produkty. Być może nie jest to zalecana droga dla kogoś, kto dopiero zaczyna, ponieważ wymaga wysokiego stopnia zaufania do przedsiębiorcy, który nie jest gwarantowany, w przeciwieństwie do korzystania z bankomatu Bitcoin lub giełd.

Jak przechowywać bitcoiny?

Bitcoiny są przechowywane wportfelach kryptowalut.Bitcoin nie jest fizyczną walutą, więc portfel nie jest używany do przechowywania bitcoinów jako takich. Portfel Bitcoin zawiera 2 ważne informacje: adres portfela (ciąg 26-35 znaków, znany również jako „klucz publiczny”), który pozwala innym użytkownikom upewnić się, że Bitcoiny, które wysyłają w transakcji, dotrą do celu we właściwe miejsce; i Twój „klucz prywatny(kod zabezpieczający zaszyfrowany 16 różnymi symbolami), to hasło jest Twoim cyfrowym podpisem, którego musisz używać do autoryzacji wszelkich dokonywanych transakcji.

Dostępnych jest wiele rodzajów portfeli:

Urządzenia mobilne – często preferowane przez osoby korzystające z Bitcoin na co dzień ze względu na wygodę. Ta forma portfela to aplikacja działająca na smartfonie. Zaletą portfela mobilnego jest jego wygoda. Wadą jest to, że Twoje informacje są bardziej podatne na atak hakerów. Dodatkowo, jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego smartfona, możesz stracić kontrolę nad swoim portfelem, chyba że masz jego kopię zapasową poprawnie.

Sieć – portfele internetowe przechowują klucze prywatne na serwerze firmy. Zwykle ta firma jest giełdą kryptowalut. Podobnie jak w przypadku portfeli mobilnych, masz dostęp do swoich środków z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że masz połączenie z Internetem. Wiele firm udostępniających te portfele przechowuje większość środków swoich użytkowników w chłodni, tj. Na dyskach twardych niepodłączonych do Internetu. To sprawia, że ​​ta opcja jest potencjalnie bezpieczniejsza niż portfel mobilny. Jednak Twoje informacje są przechowywane na serwerach osób trzecich, z których nie wszystkie cieszą się dobrą opinią.

Papier – jest to dokument fizyczny zawierający adres portfela i klucz prywatny, często w postaci kodu QR, który ułatwia skanowanie. Takie podejście ma tę zaletę, że papier to portfel, że jesteś bardziej zabezpieczony przed kradzieżą cyfrową, ponieważ nie przechowujesz swoich informacji w dowolnym miejscu cyfrowo. Wadą jest to, że jeśli zgubisz informacje, Twój dostęp do Bitcoinów zostanie utracony na zawsze, nikt nie może Ci tutaj pomóc. Uwaga: portfele papierowe stały się nieco przestarzałe dzięki ulepszeniom mnemoniki BIP39 do bitcoina.

Sprzęt – tutaj Twoje klucze prywatne są przechowywane w bezpiecznym urządzeniu sprzętowym. Jest to najbezpieczniejszy sposób zarządzania monetami. Twoje informacje nie są połączone z Internetem i są zabezpieczone przed wirusami i hakerami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy